مثل یک حرفه ای با ترمینال لینوکس کار کنید !


برای استفاده از ترمینال لینوکس مانند یک شخص حرفه ای نیاز به دانستن اصول اولیه و دستورات مهم خط فرمان ترمینال برای مدیریت بهتر فایل ها و مرور دایرکتوری ها سطح دسترسی ها و موارد مشابه میباشد دستورات لینوکس بسیار زیاد میباشد بعضی از دستورات قابلیت به خطر انداختن امنیت و اطلاعات سیستم عامل را […]


برای استفاده از ترمینال لینوکس مانند یک شخص حرفه ای نیاز به دانستن اصول اولیه و دستورات مهم خط فرمان ترمینال برای مدیریت بهتر فایل ها و مرور دایرکتوری ها سطح دسترسی ها و موارد مشابه میباشد دستورات لینوکس بسیار زیاد میباشد بعضی از دستورات قابلیت به خطر انداختن امنیت و اطلاعات سیستم عامل را دارند و کاربر استفاده کننده از ترمینال لینوکس باید با دستورات مهم و کاربردی خط فرمان لینوکس آشنا باشد در غیر این صورت اشتباه استفاده از دستورات در خط فرمان لینوکس موجب ایجاد مشکل در سیستم عامل لینوکس میکند ادامه مطلب را از دست ندهید.

ترمینال لینوکس بر خلاف Command Prompt ویندوز قابلیت های زیادی را در اختیار کاربر استفاده کننده از سیستم عامل لینوکس قرار میدهد این روزا کمتر کسی پیدا میشود که از Command Prompt ویندوز استفاده کند این ویژگی در سیستم عامل ویندوز اپدیت و بروز رسانی زیادی نداشته و شرکت مایکروسافت اعلام کرده است که بزودی در ویندوز ۱۰ امکان استفاده از ترمینال برای کاربران برای دسترسی بهتر و سریع تر فراهم خواهد شد البته این گفته شرکت مایکروسافت هنوز تحقق نیافته اما اعلام شده است مایکروسافت در تلاش است با استفاده از این ویژگی در سیستم عامل ویندوز تحولی جدید در این سیستم عامل ایجاد کند.

لینوکس دستورات زیادی دارد اما دانستن دستورات مهم این سیستم عامل کاربر را در بهتر مدیریت کردن سیستم عامل لینوکس یاری میکند همین آموزش را دنبال کنید.

ls – نمایش فایل

دستور ls لیست فایل های موجود در یک پوشه یا در دایرکتوری جاری را برای کاربر به نمایش میدهد به طور کلی این دستور فایل ها و فولدر های یک پوشه را برای کاربر در ترمینال به نمایش درمی آورد.

cd – تغییر مسیر دایرکتوری

شاید در Command Prompt ویندوز با دستور cd آشنا شده باشید این دستور امکان حرکت در بین پوشه ها را فراهم میکند و میتوانید با استفاده از این دستور در خط فرمان لینوکس اقدام به وارد شدن به پوشه دیگری کنید.

Screenshot from 2016-04-19 12:38:49

همانطور که گفته شد دستور cd قابلیت حرکت بین فولدر ها را برای کاربران فراهم میکند همچنین با استفاده از دستور .. cd میتوان به یک پوشه قبل در همان شاخه اجرا شده دستور بازگشت.

Screenshot from 2016-04-19 12:41:24

rm – حذف فایل

دستور rm  در خط فرمان ترمینال برای یک کاربر امکان حذف یک فایل را فراهم میکند و میتوانید هر فایلی را که دوست دارید با استفاده از این دستور به صورت کامل حذف کنید.

Screenshot from 2016-04-19 12:44:47

 

rmdir – حذف فولدر

دستور rmdir به کاربر اجازه حذف کردن یک پوشه خالی را میدهد و کاربر با استفاده از این دستور میتواند یک پوشه خالی را حذف کند به تصویر زیر دقت کنید.

 

Screenshot from 2016-04-19 12:47:12

mv – ویراش نام فایل

دستور mv امکان ویرایش نام یک فایل یا تغییر نام از ترمینال را در اختیار کاربر قرار میدهد با استفاده از این دستور میتوانید اقدام به rename کنید.

 

Screenshot from 2016-04-19 12:50:42

 

دستور mv در ترمینال فقط برای تغییر نام استفاده نمیشود بلکه میتوان از این دستور برای انتقال یک فایل به یک فولدر دیگه نیز استفاده کرد شکل کلی دستور مثل دستور زیر میباشد.

mv file.jpg /root/Desktop

cp – دستور کپی

دستور cp به کاربر امکان این را میدهد که خط فرمان لینوکس فایل ها و پوشه ها را کپی کند این دستور به دو شیوه مختلف قابل استفاده میباشد.

cp files1 files2

کپی کردن فایل در مسیر دیگر files1 نام و مسیر فایل مبدا و files2 نام و مسیر فایل مقصد است به دستور زیر دقت کنید کاربر با استفاده از دستور cp فایل ها یا فولدر های item1 item2 را کپی میکنند و در مسیری که قصد کپی دارند کپی میکنند.

cp item1 item2  directory

cp -r item1 /root/Desktop/upbashir

Screenshot from 2016-04-19 13:11:51

 

mkdir – ایجاد دایرکتوری یا فولدر

فرمان mkdir یک دایرکتوری یا یک فولدر جدید را با استفاده از خط فرمان لینوکس ایجاد میکند.

 

Screenshot from 2016-04-19 13:11:51

chmod – تغییر مجوز ها

chmod برای افزایش سطح دسترسی یک فایل است برای اجرای یک فایل لازم به داشتن دسترسی لازم برای اجرا میباشد با استفاده از دستور chmod میتوان اقدام به افزایش سطح دسترسی یک فایل نمود شکل کلی این دستور مثل زیر است

chmod +x script.sh

chmod 755 script.sh

Screenshot from 2016-04-19 13:32:31

touch – ایجاد فایل های خالی

دستور touch به کاربر از طریق خط فرمان ترمینال امکان ساخت فایل را میدهد

touch upbash.php

Screenshot from 2016-04-19 13:35:16

دستورات آموزش داده شده از کاربردی ترین دستورات خط فرمان لینوکس میباشد با استفاده از این دستورات میتوان مدیریت بهتری در سیستم عامل لینوکس انجام داد دستورات لینوکس بسیار زیاد میباشد اما کاربردی ترین دستورات لینوکس شامل موارد بالا میباشد.

5 دیدگاه در “مثل یک حرفه ای با ترمینال لینوکس کار کنید !

  1. سیستم عامل لینوکس هست اسمش که خود لینوکس توزیع های مختلف داره( اوبونتو.دبيان.مينت.فدورا.ردهت.آرچ.کالی و…) که هر کدوم از این توزیع ها رو کاربر باید برحسب نیازش انتخاب کنه ولی برای شروع اوبونتو عالیه، من خودم از وقتی که با لینوکس توزیع اوبونتو کار میکنم ویندوز رو کنار گذاشتم و اصن نمیتونم دیگه سراغ ویندوز برم، اولش شاید یکم سخت بنظر بیاد وقتی با لینوکس کار میکنید ولی بعد یه مدت لذت میبرید ازش سیستم عامل لینوکس و نرم‌افزار هاش کاملا رایگان با متن باز در اختیار شما قرار میگیره و هر نرم افزاری که توی ویندوز و مک هست جايگزينش توی لینوکس پیدا میشه
    موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *